Strona gĺ Żwna
Strona g這wna Aktualnosci Archiwum Galerie zdjec Rekrutcja kontakt
 
Aktualności
Patron
Historia Szkoły
Jubileusz
Dyrekcja, kier.sekcji
Sekcje,Pedagodzy
Administracja i obsługa
Sukcesy
Przesłuchania,konkursy
Koncerty
Projekty Unijne

Projekty Unijne

Muzyka kameralna
w niemieckich szkołach muzycznych w porównaniu
z edukacją muzyczną w Polsce


Projekt Europejski II
W dniach 20-26 czerwca 2010r. realizowaliśmy projekt UE pt."Z muzyką dla wspólnej Europy". Wzięło w nim udział 60 uczniów Základní umělecké školy Bedřicha Smetany w Karviné (Czechy) oraz Państwowej Szkoły Muzycznej im. J.Zarębskiego w Inowrocławiu (Polska). Projekt został sfinansowany przez Narodową Agencję Programu "Młodzież w działaniu". Konfrontacja, wymiana wiedzy i doświadczenia miedzy uczestnikami projektu była praktyczną lekcją dla obu stron. Doskonalenie własnych umiejętności w orkiestrze, praca z dyrygentami czeskim i polskim, poznanie różnych interpretacji dzieł muzycznych, a także konfrontacja poziomów nauczania miały duży wpływ na naszą kreatywność. Dzięki możliwości, jaką stworzyła dla nas młodzieży Unia Europejska mieliśmy szansę stworzyć międzynarodową orkiestrę i doświadczyć wspaniałych emocji, których punktem kulminacyjny były wspólne koncerty (w Żninie i Inowrocławiu), w czasie których czuliśmy się jednością bez względu na narodowość i pochodzenie. Istotą projektu była edukacja pozaformalna, dzięki której mieliśmy szansę zintegrować się na wielu płaszczyznach: społecznej, kulturowej, międzyludzkiej. Mimo różnorodności znaleźliśmy wiele podobieństw w naszych obyczajach. Nasze spotkania, poprzez działania w grupie, dały możliwość zwrócenia uwagi na podstawowe wartości UE tj.: poszanowanie godności człowieka, tolerancji, równości. Projekt pokazał jak z punktu widzenia ucznia spojrzeć na problemy współczesnej młodzieży w wymiarze europejskim.

A oto kilka zdjęć z naszych wspólnych działań:


Integrowaliśmy się na każdym etapie projektu


Poznajemy nasze miasto Inowrocław wraz z przewodnikiem – p.dr Józefem Henke
Dyskoteka integracyjna – nasza odwaga i wzajemne zaufanie wzrasta .


Spotkania przy okrągłym stole, to rozmowy o Unii Europejskiej. Dyskutujemy o tolerancji, rasizmie, równości.


Jedziemy do Torunia – tutaj sami jesteśmy przewodnikami


Wizyta w Piernikarni. Uczymy się jak wypiekać pierniki. Każdy z nas próbuje swoich sił, a mistrz daje nam cenne wskazówki


Kolejna próba orkiestry – rozmawiamy o muzyce, uczymy się od siebie nawzajem


Dzień Czeski – poznajemy kulturę, tradycję i obyczaje sąsiadówDzień Polski – teraz kolej na nasZwiedzamy Trójmiasto


Słuchamy koncertu organowego w Oliwie


Dziś koncert dla Europy – staramy się zagrać jak najlepiej w tym miedzynarodowycm gronie


W Biskupinie: p.dr Anna Schwarzova i koordynator projektu p.Barbara Świeczkowska
Koncert w Żninie – wszystko dla Europy


Szkoda, że już czas się pożegnać.


Teraz podsumowanie: Poznaliśmy nowych kolegów, nawiązaliśmy przyjaźnie, zdobyliśmy dużo nowych informacji: o UE, naszych krajach. Było super!!! Mamy nadzieję – do zobaczenia!
Ten projekt był realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Ten materiał odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora a komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji.


Projekt Europejski IDnia 1 IX 2008 w naszej szkole rozpoczeliśmy realizację projektu europejskiego w programie "Młodzież w działaniu".
Nasz projekt nosi nazwę "Na wspólną nutę – międzynarodowa orkiestra młodych" i jest wynikiem przyjaźni, jaką zawiązaliśmy z kolegami z Karviny (Czechy).Do czasu wyjazdu odbyliśmy spotkania warsztatowe naszej grupy. Wykonaliśmy plakaty i ulotki reklamowe. Napisaliśmy wspólne artykuły do gazet reklamujących projekt, no i oczywiście rozpoczeliśmy próby do koncertu w Karvinie.Przygotowania trwaja, a my z niecierpliwością czekamy na ten wyjazd.A oto kilka zdjęć z naszych warsztatów.

Bliższych informacji o projekcie można uzyskać pisząc na adre: psm_ino@pro.onet.pl