Strona gĺ Żwna
Strona g這wna Aktualnosci Archiwum Galerie zdjec Rekrutcja kontakt
 
Aktualności
Patron
Historia Szkoły
Jubileusz
Dyrekcja, kier.sekcji
Sekcje,Pedagodzy
Administracja i obsługa
Sukcesy
Przesłuchania,konkursy
Koncerty
Projekty Unijne

REMONT FORTEPIANU

Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury, główny organizator Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich dla Stroicieli Fortepianów w Sanoku wraz ze strategicznym partnerem Yamaha Music Europe Gmbh sp. z o.o. oddział w Polsce, wspierana przez Centrum Edukacji Artystycznej. przy MKiDN oraz Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów wyszła z inicjatywą dokonania nieodpłatnie remontu fortepianów koncertowych firm Bösendorfer i Yamaha w ramach organizowanego po raz drugi w Sanoku kursu dla stroicieli. Głównymi wykładowcami na MKMSF byli dwaj wybitni polscy specjaliści cieszący się wielkim uznaniem świata muzycznego: Janusz Paszek (Katowice) i Szymon Janowski. (Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki, NIFC).
Dzięki wieloletniej współpracy i osobistym kontaktom Dyrekcji oraz pracowników naszej placówki z Prezesem Fundacji ? prof. Jarosławem Drzewieckim, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu, będąca posiadaczem fortepianu Bösendorfer, miała niewątpliwy zaszczyt uczestniczyć w tej szlachetnej, ale też wyjątkowo pożytecznej inicjatywie.
Niezwykle istotnym wydarzeniem było zaproszenie na kurs Hansa Muffa – wybitnego technika firmy Bösendorfer, który jest międzynarodowym autorytetem w dziedzinie intonacji i profilowania młotków. Mistrz Hans Muff niedawno prowadził kursy w St.Petersburgu dla ponad setki stroicieli z Rosji. Dla Kursu Mistrzowskiego w Sanoku to wielkie wyróżnienie, możliwe dzięki osobistym kontaktom p. Marka Lamerta z firmy Yamaha Music Europe, oddział w Polsce.
Trudno wyobrazić sobie właściwszą osobę wykonującą ostateczną korektę mechanizmu oraz intonację fortepianu marki Bösendorfer. Na zdjęciach poniżej Hans Muff podczas pracy przy inowrocławskim instrumencie w trakcie kursu.


Drugim wielkim gościem kursu był Mistrz Kazuto Osato, który wraz z Małżonką uczestniczył w Kursie Stroicieli w dniach 20–25 stycznia. Ten wybitny specjalista opowiadał o swoich doświadczeniach z największymi artystami XX wieku i zdradzał tajemnice sukcesu pięknego brzmienia. Był osobistym stroicielem i przyjacielem Światosława Richtera przez ostatnie 17 lat jego życia.  W zajęciach z Kazuto Osato wzięli udział uczestnicy Kursu na Certyfikat I i II stopnia.


Niezwykłość tego kursu polegała na tym, że organizatorom udało się pozyskać wsparcie firmy Yamaha Music Europe. Udział firmy Yamaha w projekcie umożliwił współpracę z najlepszymi na świecie fachowcami, pozwolił na konfrontację różnych szkół i technik oraz co warte szczególnego podkreślenia – dał dostęp do najnowszych technologii i materiałów. Dzięki wsparciu Yamaha Music Europe polscy stroiciele mogli  pogłębić swoją wiedzę na instrumentach różnej wielkości, w tym na instrumentach koncertowych. Otrzymali do ćwiczeń przygotowane mechanizmy i klawiatury oraz narzędzia firmowe zdecydowanie ułatwiające i przyspieszające pracę. 
Bezinteresowne zaangażowanie firmy Yamaha Music Europe, oddział w Polsce, z p. M. Lamertem na czele, świadczy o wyjątkowa dojrzałym i profesjonalnym podejściu firmy do kwestii długotrwałej dbałości o jakość instrumentów i powinno być wzorem i wskazówką dla innych firm.
Poniżej kilka zdjęć fortepianu Bösendorfer, znajdującego się w Miejskiej Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej przy Państwowej Szkole Muzycznej im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu, kompleksowo wyremontowanego na Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie dla stroicieli fortepianów w Sanoku (m.in. nowe młotki, komplet strun, kołki), któremu przywrócono młodość, piękny dźwięk i perfekcyjnie wyrównany mechanizm.