Strona gĺ Żwna
Strona g這wna Aktualnosci Archiwum Galerie zdjec Rekrutcja kontakt
 
Aktualności
Patron
Historia Szkoły
Jubileusz
Dyrekcja, kier.sekcji
Sekcje,Pedagodzy
Administracja i obsługa
Sukcesy
Przesłuchania,konkursy
Koncerty
Projekty Unijne

RemontSaliKoncertowej

REMONT SALI KONCERTOWEJ
PSM I i II st. w Inowrocławiu


W 2013 roku w Państwowej Szkołe Muzycznej I i II st. im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu rozpoczął się długo oczekiwany i konieczny remont Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej, w której od początku istnienia przeprowadzono tylko modernizację stropu oraz części instalacji elektrycznej. W każdej chwili Sala mogła zostać zamknięta, gdyż nie spełniała wymagań p/poż. Niezbędna była wymiana foteli (210 sztuk), instalacji centralnego ogrzewania oraz remont podłogi. Planowana jest również budowa trybuny poprawiającej jakość odbioru słuchaczy z tylnej części sali, wymiana instalacji elektrycznej, instalacja urządzenia klimatyzacyjnego i zapewnienie odpowiedniej wentylacji i drzwi.


Remont Sali jest naturalną kontynuacją remontu kompleksu kulturalnego, do którego należy szkoła, gdyż pozostałe obiekty zostały już odnowione. Na wyposażeniu Sali są dwa fortepiany koncertowe: Bosendorfer i Petrof oraz organy zbudowane w 1978 r. przez czeską firmę z Krnova.


W Inowrocławiu przy Towarzystwie Muzycznym "Pro Arte" działa Orkiestra Symfoniczna, Zespół Wokalny (członkami tych zespołów są głównie pedagodzy, a także uczniowie szkoły), dlatego wiele z koncertów organizowanych wspólnie przez PSM i ITM "Pro Arte", to koncerty z dużym aparatem wykonawczym (orkiestra, chór i soliści). Najzdolniejsi uczniowie szkoły występują jako soliści w cyklicznych koncertach symfonicznych "Uczniowie Miastu". Na Sali odbywa się kilkadziesiąt koncertów w ciągu roku. Są to recitale, koncerty kameralne, symfoniczne i wokalno-instrumentalne, podczas których występują uczniowie, pedagodzy oraz zaproszeni goście. Przeprowadzane są egzaminy, przesłuchania i konkursy o zasięgu makroregionalnym i ogólnopolskim, odbywają się także wszystkie uroczystości szkolne.


Zadanie ze względu na jego rozmiar i co za tym idzie koszt, zostało podzielone na dwa etapy. W roku 2013 dzięki uzyskaniu dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Rozwój Infrastruktury Kultury, priorytet Rozwój Infrastruktury Szkolnictwa Artystycznego w wysokości 420000 zł. wykonano następujące elementy składowe zadania: rozbiórki i demontaże, roboty murowe i wykończeniowych (zakup paneli akustycznych na bazie płyt MDF), wykonano instalację centralnego ogrzewania, część instalacji elektrycznej, wentylacyjnej i klimatyzacji oraz zbudowano podkonstrukcję pod centralę wentylacyjno-klimatyzacyjną.


Odbiorcami zadania są nasi uczniowie, którzy corocznie występują w obecnych, niekomfortowych warunkach podczas koncertów i egzaminów, ich rodzice, chętnie uczestniczący w imprezach artystycznych, które Szkoła oferuje oraz pedagodzy występujący i pracujący w Sali Koncertowej.
Niezwykle istotny jest fakt, że bezpośrednimi odbiorcami są również wszyscy mieszkańcy miasta Inowrocławia oraz całego regionu, którym jedyną możliwość uczestnictwa w wysokiej jakości imprezach kulturalnych zapewnia Sala Koncertowa im. I. Dubiskiej przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II st w Inowrocławiu.
Ważnym faktem jest to, że na koncerty organizowane w Sali Koncertowej mieszkańcy miasta i regionu mają wstęp wolny, w związku z czym nasza oferta dostępna jest dla wszystkich i ma znaczący wpływ na poziom rozwoju kulturalnego całego regionu.